DLACZEGO w pracy trenera personalnego

Simon Sinek w swojej pierwszej książce „Zaczynaj od DLACZEGO” udowadnia na wiele sposobów, że firmy, osobowości i liderzy, którzy odnoszą sukces mają bardzo wyraźnie zdefiniowane swoje DLACZEGO i to właśnie ta misja i wizja siebie czy swojej firmy definiuje ich sukces.

Uzupełnieniem DLACZEGO w ramach filozofii „złotego kręgu” są jeszcze „CO” oraz „JAK”.

Natomiast kluczowa jest tu kolejność.

CO i JAK powinno wynikać z DLACZEGO.

Najpierw my i ludzie, którzy nas otaczają musimy być bardzo głęboko przekonani, DLACZEGO coś robimy i dopiero później opisujemy naszą ofertę.

Jeśli kolejność jest odwrotna i skupimy się na tym CO oraz JAK robimy to będziemy jedną z miliona firm, które w zasadzie różnią się między sobą tylko ceną i kolorem….

Zobaczcie jak filozofia DLACZEGO działa u nas w praktyce w TI Health Club, trenerindywidualny.pl

A teraz przeczytajcie jak opis zawodu trenera może wyglądać z perspektywy CO i JAK?

„Pracuję jako trener. Nie wiem czy to moja docelowa praca ale nigdzie indziej by mi tyle nie zapłacili więc puki co nie planuję zmian. Zdarza się, że w klubie przebywam cały dzień, bo ludzie chcą ćwiczyć w różnych godzinach. Ciężko jest osiągać z nimi wyniki bo się spóźniają, odwołują i nie stosują do zaleceń. Zaczyna mnie to irytować ale tak jak mówiłem nic lepszego nie znajdę”

Ten sam trener z perspektywy DLACZEGO:

„Jestem trenerem personalnym. Szkoliłem się w tym kierunku i teraz posiadam wiedzę i doświadczenie aby pomagać ludziom, którzy się do mnie zgłaszają. Praca z ludźmi nie jest łatwa i wymaga wiele cierpliwości. Ale pomimo, że podopieczni czasem się spóźniają i odwołują (to przecież ludzkie) to wiem doskonale, że gdyby nie ja to nie podejmowaliby żadnej aktywności. Wychodzę z założenia, że każdy kolejny poprowadzony trening to nasz wspólny sukces i nie wyobrażam sobie, że mógłbym robić coś innego”

Który opis wybieracie?

Teraz to samo na przykładzie klubu fitness, najpierw CO i JAk:

„TI Health Club znajduje się na Ursynowie. Nasza powierzchnia to ponad 1500mkw. Oferta klubu jest bardzo szeroka i z pewnością każdy coś dla siebie znajdzie jeśli będzie chciał poćwiczyć. Bardzo dbamy o czystość, sprawność sprzętu i wyszkolenie trenerów. Naszym dużym atutem jest też parking. Zapraszamy do kontaktu”

A teraz DLACZEGO:

„Największą wartością TI Health Club jest zespół ludzi, który go tworzy. To zgrana, zmotywowana i świetnie przygotowana do pracy ekipa, która wzajemnie się inspiruje i wspiera. W takich warunkach nasi podopieczni czują się doskonale dla tego zostają z nami na długie lata i skutecznie osiągają swoje cele. Tobie również się uda, wystarczy że się do nas odezwiesz”

I tu też widać bardzo wyraźną różnicę.

Mam nadzieję, że te dwa wyraziste, nieco przerysowane przykłady skłonią Was do zastanowienia i przekonania się do filozofii DLACZEGO.

Zapraszam do współpracy.