„Umysł Mistrza” to książka pełna opowieści i przykładów z życia zawodowych sportowców ale również tych amatorskich pasjonatów, dla których sport i rywalizacja ze samym sobą była i jest ważna.

Autor opowiadając historie wielkich mistrzów oraz zwykłych ludzi udowadnia, że odpowiednie nastawienie fizyczne do pracy treningowej, procesu regeneracji oraz do samych zawodów jest często ważniejsze niż sam trening.

Czytamy o tym, że w ludzkim umyśle drzemią ogromne możliwości i rezerwy i to właśnie one decydują o tym czy znajdziemy się na podium, czy poza pierwszą dziesiątką? Czy pobijemy swój rekord życiowy, czy zejdziemy z trasy z opuszczoną głową?

W książce znajdziemy techniki motywacyjne poprawiające pewność siebie z prostymi przepisami jak je zastosować tu i teraz i jak je rozwijać w trakcie naszej kariery.

Obszerny dział poświęcony jest na stare, wielowiekowe sentencje wielkich mistrzów i myślicieli, z którymi autor zostawia nas bez zbędnego komentarza i zachęca do toczenia naszego własnego procesu myślowego nad tym co właśnie przeczytaliśmy.

Znajdziemy w książce obszerny dział dotyczący szeroko pojętej regeneracji, technikom relaksacyjnym, kwestią oddechowym, prawidłowym snem, medytacją i nauką kontrolowania własnych myśli. Dodam od siebie, że wszystkie propozycje są wyjątkowo łatwe do wdrożenia i nie wymagają zaporowych nakładów finansowych czy sprzętowych. W zasadzie możemy je wdrażać chwilę po przeczytaniu a jeśli wydadzą nam się ciekawe i niosące potencjał to nic nie stoi na przeszkodzie aby zgłębiać je dalej.

Ostatnia część książki to taka refleksja, że każdy z nas powinien dążyć do „długowieczności” w sporcie nie koniecznie tylko tym przez duże „S” lecz również tym, który uprawiamy dla siebie i dla zdrowia na co dzień. Tylko jeśli uda nam się unikać kontuzji, monotonii, przetrenowania i nudy będziemy cieszyć się aktywnością przez całe nasze życie. U sportowców wyczynowych przełoży się to na przedłużanie ich karier sportowych a u wszystkich innych na masę cudownych wrażeń z ukochanej pasji oraz na zdrowie.

Polecam tę pozycję zarówno zawodnikom żyjącym ze sportu i wiążącym z nim swoją przyszłość jak i tym „wkręconym” amatorom którzy nie mogą się doczekać swojego kolejnego treningu. Myślę, że jedna z pozycji obowiązkowych dla trenerów i coachów, którzy znajdą w niej całą masę narzędzi do pracy z motywacja i psychiką swoich podopiecznych.