Gdybym miał wybrać jednego autora, który wywarł na mnie w ostatnim czasie największe wrażenie oraz zainspirował do działania, do zmian i rozwoju to byłby to Simon Sinek.

Autor, mówca motywacyjny, prelegent na wielu topowych konferencjach, postać jednym słowem nietuzinkowa. Prowadzi popularny kanał na YouTube, pisze artykuły oraz jest autorem kilku bestsellerowych książek.

I tu chciałbym się dłuższą chwilę zatrzymać i w bardzo skrótowej wersji opisać co i dlaczego warto przeczytać i przemyśleć jeśli chodzi o tego autora?

Zdecydowanie chciałbym zarekomendować trzy książki Sineka, które w chronologicznej kolejności przeczytałem w ciągu niecałego roku. Z każdej z nich zrobiłem masę notatek, wykorzystywałem ich fragmenty w swoich wykładach ze studentami oraz w szkleniach dla zespołów, którymi zarządam oraz w działalności consultingowej, którą prowadzę.

Pierwsza z nich to absolutny klasyk i tzw.”must have” dla każdego, kto z pasją chce realizować swoją misję w dowolnym biznesie.

Myślę tu oczywiście o „Zaczynaj od dlaczego”

Książka zainspirowała miliony ludzi na całym świecie. Autor na licznych przykładach pokazuje organizacje oraz ich liderów, które rosły i upadały lub trwają do dnia dzisiejszego i odnosi to do tytułowego „dlaczego”.

Sinek twierdzi, że bez szczerego i przemyślanego zdefiniowania swojego „dlaczego” jesteśmy jedynie najemnikami i pracownikami taśmowymi, którzy wykonują dane zadania. Nawet, jeśli w krótkim okresie się to sprawdza, zarabiamy satysfakcjonujące pieniądze a organizacja się rozwija to docelowo prowadzi to do powolnej erozji, wypalenia, utraty konkurencyjności i wreszcie do upadku organizacji lub odejścia z zawodu.

Powołując się na krąg: co?, jak?, oraz dlaczego? tłumaczy nam hierarchię wartości i motywacji, która decyduje o krótko i długoterminowej dynamice rozwoju nas samych oraz naszych organizacji.

Przeczytałem książkę kilka razy i dla mnie to absolutnie nr 1.

Obecnie książkę czyta moja żona (Sinek zawsze pisze, że jeśli książka Cię zainspirowała to podrzuć ją komuś innemu;) i jestem bardzo ciekawy jej opinii:)

Pozycja nr. 2 ze wspomnianej trylogii to książka pt.:”Liderzy jedzą ostatni”.

Sinek pisze w niej o kulturze organizacji. O tym jak należy ją kształtować aby była ona dojrzała, dawała bezpieczeństwo i stymulowała organizację, jej członków oraz liderów do nieustannego rozwoju.

Jest to możliwe jedynie wtedy, kiedy w organizacji będzie panowało zaufanie i swoboda w wymianie myśli i opinii. Wtedy lider zamiast bazować na jedynie swojej wiedzy i doświadczeniu, lub wąskim kręgu wtajemniczonych osób, może liczyć i czerpać z mądrości absolutnie każdego członka z zespołu.

10, 100 lub 1000 szczerych opinii, po które w dowolnym momencie można sięgnąć to potężny kapitał, który staje się kołem zamachowym dla organizacji i wszystkich jego członków.

Warto tu jeszcze wspomnieć, że w takich organizacjach budowanych na zaufaniu w spokojnych czasach lider dba o rozwój, komfort i dobrobyt wszystkich członków zespołu natomiast w czasach kryzysu cały zespół staje murem za swoim liderem i wspiera go w podejmowaniu decyzji i braniu odpowiedzialności za strategiczne kwestie, które przesądzają o dalszym funkcjonowaniu organizacji.

I wreszcie pozycja trzecia, czyli ostatnia doskonała książka Sineka pt.: „Gra bez końca” to rozprawa o tzw. organizacjach i liderach „nieskończonych”.

W przeciwieństwie do tych „skończonych”, które mają ustalone ramy czasowe, zasady działania i definicję zwycięstwa lub porażki.

Sinek udowadnia, że w życiu i biznesie filozofia gry bez końca i bycia liderem „niekończonym” finalnie przesądzi o naszym sukcesie.

Jak określić zasady gry w bycie zdrowym człowiekiem lub dobrym rodzicem? Nie da się stwierdzić, kiedy ta gra się zaczyna, kiedy kończy i jakie są jasne kryteria zwycięstwa.

Podobnie powinno być w kierowaniu organizacją i prowadzeniu biznesu.

Zawsze możemy zrobić coś lepiej, nauczyć się nowej rzeczy, wprowadzić firmę na wyższy poziom, wymyśleć innowację, zasymilować technologię, przetrwać kryzys czy uciec konkurencji a czasem nawet zmienić branżę i środowisko.

Na licznych przykładach Sinek opowiada, o liderach i firmach które zaczynały z wizją jako organizacje „nieskończone” aby w pewnym momencie zapomnieć o tym co doprowadziło ich do sukcesu i ponieść porażkę.

Są też i takie, które od wielu pokoleń grają w grę bez końca i doskonale na tym wychodzą.

Jeśli jesteście ciekawi jakie to organizacje i jacy liderzy to odsyłam do wspomnianych lektur oraz zapraszam na moje konsultacje:)