Metoda CliftonStrengths w Polsce znana jako test Gallupa to efekt pracy Pana Donalda Cliftona, który przez ponad 30 lat wraz ze swoim zespołem pracował nad stworzeniem tego podejścia.

Według niego talent definiujemy następująco:

„Talent to naturalny i powtarzalny sposób działania, myślenia i odczuwania, który może być produktywnie wykorzystany”

Po zalogowaniu się na stronie organizacji:

https://store.gallup.com/c/en-ie/assessments

mamy wybór wykonania pełnego testu po którym otrzymamy listę 34 naszych talentów w kolejności od tych dominujących do tych, które rozwinięte są u nas najmniej lub w modelu uproszczonym (i tańszym) listę 5-ciu wiodacych talentów.

Metoda pracy z danymi, które otrzymamy skupia się wokół trzech kwestii:

  • nazwij (name it)
  • uznaj (clame it)
  • wykorzystaj (aim it)

Zrobienie testu załatwia nam tą pierwszą kwestię. Talenty zostaną nazwane, uporządkowane w kolejności oraz precyzyjnie opisane.

Druga sprawa (uznaj) to oswojenie się z wynikiem i pogodzenie się z rezultatami (często potrzeba czasu aby zaakceptować to co wyszło nam w teście). Niemal zawsze wymaga to nieco pracy i kilkukrotnej analizy wyników.

Najważniejsza sprawa to natomiast punkt trzeci (wykorzystaj)! Po to przecież zadajemy sobie trud, poświęcamy czas i środki aby wynieść z tego procesu wymierne korzyści i użyć zdobytą wiedzę w codziennym życiu zawodowym lub rodzinnym.

I tu zaczyna się, w zasadzie nie kończąca się nigdy praca z talentami.

Co możemy z nimi robić?

  • talenty mogą razem z nami „dojrzewać” a mianowicie nabieranie świadomości o mocnych i słabych stronach z nich wynikających, pozwoli nam świadomie wykorzystywać swoje mocne strony a unikać sytuacji kiedy mogą nas one ograniczać
  • o wiele bardziej efektywne jest rozwijanie swoich mocnych cech niż podciąganie tych najsłabszych. Dzięki temu badaniu w świadomy sposób będziemy mogli rozwijać się w tym w czym jesteśmy najlepsi nie tracąc czasu na działania skupione wokół swoich słabych stron
  • czasem zdolności skupione wokół naszych słabych talentów są nam po prostu potrzebne, wiemy wtedy co najefektywniej zrobić aby osiągnąć cel pomimo własnych ograniczeń
  • nasze mocne strony mogą nas w pewnych sytuacjach ograniczać, dzieje się wtedy kiedy ich nie kontrolujemy i nie jesteśmy świadomi zagrożeń jakie mogą ze sobą nieść. Opisana metoda sprawia, że zaczynamy działać świadomie i dzięki temu nie prowokujemy lub potrafimy uniknąć trudnych i konfliktowych sytuacji.

Serdecznie polecam kursoksiążkę „Czas na Twoje mocne strony” autorstwa Dominika Juszczyka i Malwiny Angerman-Kowalskiej. Pozwoliła mi ona dokładnie zgłębić temat i zainspirowała mnie do dalszego rozwoju w tej dziedzinie.

Odnosząc to natomiast do tematyki pracy trenera personalnego, dietetyka czy fizjoterapeuty możliwości wykorzystania tej wiedzy i metody jest bardzo dużo.

Pracujemy przecież z ludźmi, tworzymy relacje, komunikujemy się i obieramy różne strategie do osiągnięcia założonych celów.

Do tego wszystkiego świadomie bądź nie ale wykorzystujemy swoje talenty oraz talenty naszych podopiecznych.

Oczywiście z czasem doświadczenie i intuicja będą nam podpowiadały dobre rozwiązania natomiast zanim do tego etapu dojdziemy możemy popełnić wiele błędów, których można uniknąć korzystając z dostępnej w tym zakresie wiedzy.

Zainteresowane osoby proszę o kontakt: trenerindywidualny.tg@gmail.com