Przygotowując się do prowadzenia zajęć ze studentami w ramach podyplomowego kierunku Trener Personalny przy Wyższej Szkole Rehabilitacji ( https://www.wsr.edu.pl/studia-podyplomowe/trener-personalny/?fbclid=IwAR3Z-z7Mkp29-swhPqAHHOGfCBXzTmCZMP6ubW7POpA7v6ehAUCthsZUIkQ ) stworzyłem schemat kompetencji jakie trenerzy powinni rozwijać aby w zrównoważony sposób budować swoje biznesy. Trzy z czterech części tego diagramu są uniwersalne również dla fizjoterapeutów i dietetyków natomiast jedna specyficzna dla trenerów w przypadku tych pozostałych dwóch profesji powinna być zastąpiona specyficznymi dla nich kompetencjami.

  • I właśnie od tych kompetencji tzw. twardych zacznę. Mówiąc krótko trener, dietetyk czy fizjoterapeuta powinien być specjalistą i autorytetem w tym co robi. Jego wiedza powinna być na bardzo wysokim poziomie, edukacja powinna być permanentna a wiadomości i trendy powinny być ciągle aktualizowane. Klient nie może mieć nawet cienia wątpliwości, że trafił do wysokiej klasy specjalisty, który nie znalazł się w gabinecie czy na sali treningowej przypadkowo, tylko doskonale wie co robi i jak ma sobie poradzić w konkretnych przypadkach? Taką drabinkę rozwoju układamy oczywiście zawsze indywidualnie natomiast w dużym skrócie edukację można tu podzielić na akademicką, podyplomową, kursy i szkolenia oraz praca własna w do której zaliczamy podcasty, webinary, magazyny branżowe, książki i inne publikacje.
  • Kompetencje miękkie to ostatnio nieco zaniedbywany obszar kompetencji, którym warto poświęcić czas. Na szczęście wyraźnie się to zmienia i już nie tylko trenerzy personalni, dietetycy i fizjoterapeuci przykładają do tego coraz większą wagę ale nawet lekarze zaczynają widzieć w pacjencie człowieka i mówić ludzkim głosem. Kompetencje miękkie, czyli empatia, skuteczna komunikacja, trafione metody motywacyjne czy trafne rozpoznawanie typów charakterów i wiodących talentów to te aspekty, które decydują czy nasza współpraca z podopiecznym ma szasnę przetrwać całe lata czy zakończy się zaledwie po kilku wizytach. Na ten temat napisałem książkę pod tytułem „Jak zacząć i wytrwać czyli nie taki trener straszny” do której lektury oczywiście zachęcam.
  • Organizacja pracy to kolejny ważny aspekt, nad którym warto pracować. Budowanie optymalnych grafików, przypominanie i potwierdzanie wizyt, skuteczne regulaminy współpracy oraz dbanie o czas dla siebie i zdrowy balans to kwestie, które z jednej strony pozwolą nam zoptymalizować czas pracy i po prostu zarobić więcej a z drugiej zadbają o nasz komfort psychiczny i w dłuższej perspektywie zabezpieczą nas przed kwestiami wypalenia zawodowego.
  • Trener, dietetyk czy fizjoterapeuta o ile nie jest zatrudniony u kogoś na etacie…lub nie działa w szarej strefie to również biznesmen. Warunki legislacyjne i wymogi biznesu wymuszają na każdej firmie umiejętność sprawnego poruszania się w kwestiach prawnych i podatkowych, posiadanie skutecznego ubezpieczenia oraz prowadzenie działań marketingowych i sprzedażowych. Bez tego nawet najlepszy specjalista nie osiągnie sukcesu biznesowego. Czasem braki w tej grupie kompetencji mogą doprowadzić do poważnych problemów prawnych i finansowych.

Jak widzicie, aby poważnie zajmować się powyższymi profesjami należy harmonijnie rozwijać wszystkie kompetencje z omawianego diagramu. Oczywiście w ramach współpracy optymalizujemy ten proces i wspólnie ustalamy hierarchię działań oraz siły i środki jakie należy w nie zaangażować.

Zapraszam do kontaktu.